Kayseri’deki istismar iddiası: 67 kişi gözaltına alındı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kayseri Melikgazi’de 5 yaşındaki çocuğa istismar iddiasının ardından kentte yaşananlara ilişkin soruşturma başlatıldığını ve 67 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yayınlayan Yerlikaya, “Dün akşam saatlerinde Kayseri, Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde Suriye uyruklu I.A adlı şahıs, akrabası olan Suriyeli bir kız çocuğunu taciz etmesi üzerine, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edilmiştir. Konuyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır. Ancak daha sonra vatandaşlarımız bu bölgede toplanmış, insani değerlerimize yakışmayan bir tavırla yasa dışı hareket ederek Suriye uyruklu şahıslara ait ev, iş yeri ve araçlara zarar vermiştir. Söz konusu eylemlere güvenlik güçlerimizin müdahalesi esnasında 67 şahıs gözaltına alınmıştır. Toplanan kalabalık saat 02.00’dan sonra dağılmıştır. Türkiye bir hukuk devletidir. Güvenlik güçlerimiz tüm suç ve suçlularla mücadelesini dün olduğu gibi bugün de sürdürmektedir. Yüce Türk Adaleti, suçlulara hak ettikleri cezaları vermektedir. Halkımızın kamu düzenini, güvenliğini ve insan haklarını gözetmeden çevreye zarar vermesi kabul edilemez. İnancımızda, medeniyet değerlerimizde, Aziz Milletimizin sicilinde olmayan yabancı düşmanlığına müsaade edemeyiz” dedi.

Ne olmuştu?

Melikgazi ilçesi Danişmentgazi Mahallesi’nde Suriyeli İ.A’nın (26) amcasının kızı 7 yaşındaki M.A’ya cinsel istismarda bulunduğu iddiasının ardından dün gece Suriyelilere ait iş yerleri ve araçlar tahrip edildi. Yaşanan olaylarda 14 emniyet mensubu ve 1 itfaiye eri de yaralandı.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı olaylarla ilgili soruşturma başlattı. 9 kişi, Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

Olaylarla ilgili Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şubesince yapılan çalışmalarda 26 rapor düzenlendi.

Çeşitli sosyal medya hesaplarına da soruşturma başlatıldı. Kayseri Valiliği, çocuğun koruma altına alındığını açıklamıştı.

Kayseri 2. Sulh Ceza Hakimliği de yayın yasağı kararı almıştı. Hakimlik, soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı da vermişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir